Здравствени фондови у БиХ позивају на системску подршку: Улагање у здравство није трошак, већ инвестиција у будућност
Представници три кључне здравствене институције у Босни и Херцеговини – Завода здравственог осигурања и реосигурања Федерације БиХ, Фонда здравственог осигурања Републике Српске те Фонда здравственог осигурања Брчко дистрикта – упутили су заједнички апел надлежним институцијама, позивајући на проналажење одрживог рјешења за финансијско растерећење здравственог система, посебно када је ријеч о ПДВ-у на лијекове и медицинска средства.
Иако су према важећем Закону о порезу на додану вриједност медицинске услуге изузете од плаћања ПДВ-а, здравствене установе и фондови и даље сносе пуни износ пореза на сву медицинску опрему, лијекове и материјале које користе у свакодневном раду. Ова пракса, како наводе из фондова, додатно оптерећује већ оптерећен здравствени сектор, који у исто вријеме биљежи све већи број пацијената и суочава се с ограниченим буџетима.
„Годишње се у здравственом сектору прикупи више од 260 милиона конвертибилних марака ПДВ-а на лијекове и медицинска средства. С обзиром на финансијске изазове с којима се суочавамо, вјерујемо да је вријеме да се та средства поново размотре кроз призму инвестиције у здравље грађана, а не само буџетског прихода“, поручују представници фондова.
У заједничкој иницијативи, која је током 2023. године достављена Вијећу министара БиХ, предложено је да се прикупљена средства по основу ПДВ-а намјенски усмјере фондовима здравственог осигурања, како би се осигурала стабилност у пружању здравствених услуга и континуитет терапије за осигуране пацијенте. Вијеће министара БиХ је ову иницијативу разматрало на сједници у фебруару 2024. године и прослиједило на даљње разматрање Управном одбору Управе за индиректно опорезивање БиХ. Ипак, до данас није стигла повратна информација о даљњим корацима.
Директори фондова подсјећају да ова иницијатива није нова – први пут је покренута још 2006. године, а од тада су бројни апели упућени на адресе свих релевантних нивоа власти.
„Здравство није сектор који генерира профит у класичном смислу, али је кључно за очување друштва. Улагање у здравство значи здравију, продуктивнију популацију и сигурнију будућност“, поручили су Влатка Мартиновић, direktorica ZZOiR ФБиХ, директор ФЗО Дејан Кустурић и директор ФЗО Брчко Радомил Николић.
Из фондова поручују да не траже укидање ПДВ-а по сваку цијену, већ усмјеравање дијела тих средстава назад у систем, гдје могу донијети конкретне резултате – бољу опремљеност здравствених установа, редовне испоруке терапија, квалитетније услуге и веће задовољство пацијената.
У времену када се здравствени системи широм свијета суочавају с изазовима, овакви приједлози представљају прилику да Босна и Херцеговина направи корак ка одрживијем и равноправнијем здравственом систему – у којем се здравље не посматра као расход, већ као улагање у друштвену стабилност и напредак.